czwartek, 3 października 2013

Wyszukiwanie informacji

          Jedną z najbardziej popularnych i najczęściej używanych przeglądarek w internecie jest Google. Aby z niej skorzystać wystarczy wpisać to co się znaleźć, a różne mechanizmy, algorytmy, etc. znajdą wyszukiwaną frazę, pokazując tysiące wyników (w postaci linków). Wyszukiwarki internetowe działają na zasadzie porównywania wpisywanego hasła do identycznych słów na różnych stronach (teksty, tagi, tematy). Każde słowo ma znaczenie, wielkość liter nie ma znaczenia, nie wszystkie znaki przestankowe są brane pod uwagę (@#$%^&*()_+{}\- i inne). Jednak dobrze wiemy, że czasami trudno znaleźć to czego szukamy. Aby to uprościć warto stosować się do podanych poniżej rad.

  • Upraszczanie haseł
         Warto pamiętać, że aby wyszukać daną informację należy upraszczać podawane hasła. Zamiast używać zdań z orzeczeniem i podmiotem (np. Jestem głodny) wystarczy wpisać rzeczowniki lub równoważniki zdań (np. pizzeria, miasto w którym się znajdujesz). Im bardziej unikatowe słowo tym większe prawdopodobieństwo uzyskania trafnych informacji
  • Wyszukiwanie w określonej witrynie parametr site:
        Google pozwalają wskazać witrynę, z której mają pochodzić wyniki. Przykładowo, wpisanie hasła podręcznik site:nowaera.pl pokaże wszystkie wyniki ze strony nowaera.pl. Dzięki temu sposobowi można także szukać informacji w określonych klasach witryn np. polska site:gov.pl. Spowoduję to wyświetlenie wyników z linkami do stron o domenie gov.pl.
  • Wyłączanie hasła -
        Znak minusa  - umieszczony przed hasłem (bez spacji po, ale ze spacją przed) sugeruje wyszukiwarce, że w wynikach wyszukiwania nie życzysz sobie uwzględniania stron zawierających ten wyraz. Jednak w jeżeli nie dodamy spacji przed kreską, wyszukiwarka może ją zignorować i odebrać jako znak, lub w ogóle pominąć (np. warmińsko-mazurskie). Dzięki temu można wyłączać także komendę site:.pl.
  • Wyszukiwanie wyrażeń w cudzysłowie ""
        Używając ("") informujesz wyszukiwarkę, aby szukała słów w podanej przez Ciebie kolejności. Tylko w niektórych przypadkach te aspekty zostaną pominięte. Warto pamiętać jednak, że używając ("") można pominąć przydatne wyniki (wpisanie hasła "A. Einstein" pominie wynik Albert Einstein).
     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz