środa, 11 czerwca 2014

Publikacja

     Jesteśmy na etapie, w którym stworzyliśmy własną stronę WWW. Jednak póki co mamy ją jedynie na swoim komputerze i tylko my możemy ją przeglądać. A nie o to na przecież chodzi! Nadszedł zatem czas opublikowania naszej strony sieci Web. Musimy w tym celu poszukać serwera WWW, założyć na nim konto i wysłać nasze pliki.

PUBLIKACJA W CBA.PL



1. CBA
2. Rejestracja
3. Aktywacja poprzez maila
4. Wejście na własną stronę -> kliknięcie na Menadżer plików
5. Logowanie do serwera FTP (admin@nazwakonta.cba.pl)
6. Przyślij
7. Wybranie WSZYSTKICH plików
8. Zapisanie
9. GOTOWE! 


Hyper Text Markup Language

1. HTML
2. CSS
3. Microsoft SharePoint Designer

 1.HTML
     Jest to hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych. Pozwala opisać strukturę informacji zawartych wewnątrz strony internetowej, nadając znaczenie poszczególnym fragmentom tekstu – formując hiperłącza, akapity, nagłówki, listy – oraz osadza w tekście dokumentu obiekty plikowe np. multimedia bądź elementy baz danych np. interaktywne formularze danych. HTML umożliwia określenie wyglądu dokumentu w przeglądarce internetowej. Do szczegółowego opisu formatowania akapitów, nagłówków, użytych czcionek i kolorów, zalecane jest wykorzystywanie kaskadowych arkuszy stylów.
     W składni HTML wykorzystuje się pary znaczników umieszczone w nawiasach ostrokątnych, np. <title> i </title> lub <h1> i </h1>. HTML pozwala również na osadzanie ciągów instrukcji języków skryptowych, umieszczonych pomiędzy znacznikami <script> i </script> Należy nadmienić, że HTML, będąc językiem znaczników, nie jest zaliczany do języków programowania – w jego składni nie przewidziano wyrażeń obliczeniowych, warunkowych czy iteracyjnych. Ważną cechą HTML-a, która przyczyniła się do popularności systemu WWW oraz Internetu, jest niezależność od systemu operacyjnego i wykorzystywanego sprzętu komputerowego.



2. CSS
      CSS nazywamy językiem służącym do opisu formy prezentacji (wyświetlania) stron WWW. CSS został opracowany przez organizację W3C w 1996 r. jako potomek języka DSSSL przeznaczony do używania w połączeniu z SGML-em. Pierwszy szkic CSS zaproponował w 1994 r. Håkon Wium Lie. Arkusz stylów CSS to lista dyrektyw (tzw. reguł) ustalających w jaki sposób ma zostać wyświetlana przez przeglądarkę internetową zawartość wybranego elementu (lub elementów) (X)HTML lub XML. Można w ten sposób opisać wszystkie pojęcia odpowiedzialne za prezentację elementów dokumentów internetowych, takie jak rodzina czcionek, kolor tekstu, marginesy, odstęp międzywierszowy lub nawet pozycja danego elementu względem innych elementów bądź okna przeglądarki. Wykorzystanie arkuszy stylów daje znacznie większe możliwości pozycjonowania elementów na stronie, niż oferuje sam (X)HTML. 
     CSS został stworzony w celu odseparowania struktury dokumentu od formy jego prezentacji. Separacja ta zwiększa zakres dostępności witryny, zmniejsza zawiłość dokumentu, ułatwia wprowadzanie zmian w strukturze dokumentu. CSS ułatwia także zmiany w renderowaniu strony w zależności od obsługiwanego medium (ekran, palmtop, dokument w druku, czytnik ekranowy). Stosowanie zewnętrznych arkuszy CSS daje możliwość zmiany wyglądu wielu stron naraz bez ingerowania w sam kod (X)HTML, ponieważ arkusze mogą być wspólne dla wielu dokumentów.


3.Microsoft SharePoint Designer
     Jest to program, podobny do CoreEditora, służący do tworzenia stron WWW. Posiada jednak duże ułatwienie, mianowicie projektowanie graficzne. Dany użytkownik nie musi już uczyć się i próbować zrozumieć prawa rządzące hipertekstem, lecz może tak jak np. w Wordzie, czy Excelu kliknąć "Wstaw tabelę" i gotowe. 
     SharePoint Designer jest następcą programu FrontPage. Jest osobnym programem z rodziny Microsoft Office 2007 oraz Microsoft Office 2010 i nie wchodzi do żadnej z ośmiu wersji pakietu. Program pracuje w trybie graficznym (WYSIWYG), ale daje też dostęp do kodu źródłowego dokumentu, pozwalając redagować kod ręcznie, z użyciem znaczników HTML. Analogicznym projektem Microsoftu do Microsoft Office SharePoint Designer jest Microsoft Expression Web.
     Od dnia 1.04.2009 Microsoft zdecydował się na udostępnienie Microsoft Office SharePoint Designer 2007 bez pobierania opłat, a dla dotychczasowych użytkowników programu udostępnił Microsoft Expression Web za darmo.



.

Zakładanie strony internetowej - Internetowe portfolio - System WIX

1. Tworzenie stron internetowych
2. Elektroniczne portfolio
3. WIX - szybko, ładnie i bezpłatnie



1.Tworzenie stron.

     Obecnie tworzenie stron internetowych jest o wiele, wiele łatwiejsze niż kilkanaście, a nawet kilka lat  temu. Nie musimy już znać języka HTML ani CSS. Najczęściej wystarczy wpisać w wyszukiwarkę terminy takie jak "strona internetowa", "tworzenie" i od razu mamy kilka możliwości do wyboru. Posiadanie w dzisiejszych czasach własnej strony internetowej może nieść za sobą wiele korzyści takich jak autopromocja, łatwiejszy kontakt, wygoda etc. Jednakże istnieje niebezpieczeństwo tworzenia takich baz danych jak np. podawanie swoich adresów, telefonów, miejsca zamieszkania, a także zamieszczania zdjęć. Jak ostatnio usłyszałem, jeszcze kilka lat temu tworzenie nieprzymusowych baz danych było nie do pomyślenia i nie sądzono by  kiedykolwiek ludzie mieli zamiar tak się upubliczniać. Dziś wystarczy odwiedzić takie portale społecznościowe jak Facebook, Tweeter, czy Google+ i już można tworzyć portret zarówno fizyczny jak i psychologiczny danego użytkownika. Powinno się uważać co się wrzuca do sieci i przewidywać skutki.



2. Elektroniczne portfolio

     Portfolio to teczka (także w sensie dosłownym lub np. segregator) z przykładowymi pracami artysty, a w szerszym znaczeniu prezentacja dokonań danej osoby lub firmy. Może występować także w formie CV. Elektroniczne portfolio jest więc zbiorem tych dokonań przedstawionych jednak w postaci strony WWW. Takie internetowe portfolio powinno być eleganckie, przejrzyste oraz przyciągać wzrok (w granicach stosowności) .



3. WIX

     WIX to jeden ze wcześniej wspomnianych systemów do tworzenia stron internetowych. Można na nim się zalogować przez Facebooka, Google+, a także tradycyjnie przez maila. Użytkownik posiada gotowe szablony, które może dowolnie personalizować, zmieniając kolory, układ, dodając obrazki, filmy, pliki muzyczne tak, by dana strona wyglądała jak najbardziej profesjonalnie i była po prostu atrakcyjna. Obecnie modnym stylem jest minimalizm. Z mojego punktu widzenia rozpoczął się on od reintrodukcji mobilnego systemu Windows, w którym zrezygnowano z dokładnego odwzorowywania przycisków (cienie, faktury, efekt 3D etc) na rzecz "spłaszczonego", zsymbolizowanego i bardzo, bardzo uproszczonego wyglądu jedynie konturów na tle kwadratowych kafelek. Wyraźnie widzimy, że w tym kierunku poszła (i idzie) też firma Apple wypuszczając na rynek nowy iOS7, OS X Yosemite, a także koncern Google (spłaszczenie logo Google, YouTube). Tak samo możemy zaobserwować ten trend na stronach trochę bardziej oddzielonych od technologii (Facebook, Twiteer, ale i Onet, Interia). Osobiście podoba mi się ten styl. Jest łatwy do odtworzenia, łatwo zapamiętać przykładowe logo, wszystko jest czyste, przejrzyste i estetyczne. 










Trend o którym wcześniej wspomniałem możemy zauważyć nawet w reklamie hipermarketów Tesco. Wystarczy zwrócić uwagę na sposób przedstawienia tekstu.


czwartek, 20 marca 2014

Edytor graficzny

Prostym, szybki i przyjemnym może się okazać darmowy edytor Jasc Paint Shop Pro 7. Dzięki niemu możemy:
-zmieniać rozmiar,
-prostować,
-kadrować,
-dodawać nowe elementy graficzne,
-poddawać dowolnej obróbce nasz ulubione fotografie.




Innymi prostszymi edytorami graficznymi o podobnych możliwościach są:
-Paint- program Microsoftu, który pomimo swej ograniczoności potrafi tworzyć niesamowite obrazki, a także proste "rysowanie" po zdjęciach




-GIMP - darmowy program do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej.
Umożliwia malowanie, usuwanie tła obrazu (wycinanie), usuwanie obiektów ze zdjęć (klonowanie), zmianę rozmiaru i perspektywy oraz obrót obrazów, dokonywanie różnych operacji na kolorach, łączenie obrazów poprzez warstwy/maski oraz konwertowanie różnych formatów plików graficznych. Jest odpowiednikiem popularnego, płatnego programu Adobe Photoshop. Pracuje w systemach Linux, Mac OS, Windows, AmigaOS4.x a rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL.



-Picassa- autorski program od Google do porządkowania oraz drobnych obróbek zdjęć



-Corel PSP X4, XI


-Adobe Photoshop- komercyjny, rozbudowany program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej i jednocześnie flagowy produkt firmy Adobe Systems.Adobe Photoshop jest dostępny na platformy OS X i Windows. Występuje w trzech wydaniach – Elements, Standard i Extended. Projekty zapisywane są w formacie plików PSD.

środa, 12 marca 2014

Konfiguracja komputera do pracy w sieci

1. cmd.exe - procesor poleceń - wiersz poleceń. Pierwotne narzędzie do komunikacji człowieka z komputerem.

2. ipconfig /all | more- jest to komenda, dzięki której w wierszu poleceń możemy poznać ustawienia sieci oraz modyfikować je 

3. DHCP- Dynamic Host Configuration Protocol protokół komunikacyjny umożliwiający komputerom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np.adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNSmaski podsieci.
Zasada działania systemu DNS

4. Adres IP - liczba nadawana m.in. całej sieci komputerowej w celu identyfikacji. Jest on dla każdego urządzenia korzystającego z sieci niepowtarzalny


5. Maska podsieci liczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części sieciowej od części hosta.



6. Brama domyślna - (ang. gateway) -  maszyna podłączona do sieci komputerowej, za pośrednictwem której komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach





7. Adresy IP popularnych stron internetowych w Polsce

google.pl -> 74.125.228.40
interia.pl -> 217.74.65.23
onet.pl -> 213.180.141.140
wp.pl -> 212.77.100.101
facebook.pl -> 173.252.110.27
youtube.pl -> 46.28.246.99
allegro.pl -> 5.134.210.132
strona do sprawdzania IP własnego komputera/urządzenia -> jakieip.pl

środa, 5 marca 2014

Sieci komputerowe


Siecią komputerową możemy nazwać grupę połączonych komputerów w celu wymiany danych za pomocą dowolnego środku transmisyjnego. Dzięki niej możemy w szybki, tani i wygodny sposób komunikować się z innymi użytkownikami komputerów w sieci oraz wymieniać z nimi dane. Niestety, nie są one pozbawione wad. Zawsze możnieje (istnieje możliwość) włamania na serwer, lub zwykłego zakłócenia kanału transmisyjnego przez chociażby przerwę w dostawie prądu lub zanik sygnału (WIFI). Problemem może być także cena urządzeń lub usługi transmisji.




Urządzenia sieciowe:
- karta sieciowa- przesyła dane, zamienia pakiety danych w sygnały, posiada własny adres fizyczny MAC


- koncentrator HUB- umożliwia łączenie komputerów, odbiera dane z jednego urządzenia i przekazuje do wszystkich portów


-przełącznik (Switch)- łączy segmenty sieci komputerowej, odbiera dane z urządzenia, a następnie przekazuje do wybranego drugiego urządzenia (zwiększa wydajność sieci)


-router- służy do określania następnego punktu wysyłki danych, łączy kilka sieci (LAN, MAN, WAN)


-Access point- zapewnia dostęp do internetu


-Wtórnik (repeater)- kopiuje odbierane sygnały, a następnie je wzmacnia



-Bridge- łączy segmenty sieci oraz zwiększa wydajność



Rodzaje medium transmisyjnego:
-kabel RJ45 (skrętka) -służy do łączenia kilku urządzeń sieciowych i przesyłania pomiędzy nimi informacji
Budowa skrętki


-kabel koncentryczny - znajduje zastosowanie w sieciach komputerowych, amatorskich urządzeniach krótkofalowych i elektronicznych pomiarowych
Budowa kabla koncentrycznego


-światłowód - dane przesyłane są na zasadzie impulsów świetlnych, zbudowany jest z włókien szklanych i otoczony plastikowymi osłonami, umożliwiającymi ich zginanie bez ryzyka złamania


-fale radiowe - promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez prąd przemienny płynący w antenie
Międzynarodowy znak zasięgu bezprzewodowego internetu


Podział sieci komputerowych ze względu na topologię:
-szynowa- wszystkie elementy sieci są podłączone do jednego kabla (magistrali),przerwanie medium w jednym miejscu powoduje awarię całej sieci

-pierścieniowa- każdy przyłączony komputer ma dwa połączenia - po jednym dla sąsiednich komputerów, dzięki czemu tworzy się fizyczna pętla, dane przesyłane są w jedną stronę

-gwiazdy- wszystkie komputery są połączone do jednego punktu – koncentratora lub przełącznika;
każdy komputer może uzyskać bezpośredni i niezależny dostęp do nośnika





Podział sieci ze względu na organizację:
-Klient serwer - w sieci występuje serwer, który odgrywa nadrzędną rolę i nadzoruje całą sieć

-P2P (Peer-to-peer) - wszystkie komputery mają jednakowe uprawnienia, sieć posiada płynną strukturę


Podział sieci ze względu na zasięg działania:
-LAN (Local Area Network) – lokalna sieć komputerowa, obejmująca zazwyczaj tylko jeden budynek;
-MAN (Metropolitan Area Network) – sieć obejmująca aglomerację lub miasto;
-WAN (Wide Area Network) – obejmuje zasięgiem duży obszar (państwo, kontynent)



Internet
Jest logicznie połączony w jednorodną sieć adresową opartą na protokole IP (Internet Protocol), 
umożliwia wymianę danych pomiędzy komputerami na całym świecie, nie posiada jednego, centralnego komputera zarządzającego całą siecią, lecz składa się z wieluset różnych sieci.

Ocena filmów


Dziś, nasz nauczyciel ocenia filmy, których tematem było dowolne doświadczenie biologiczne, fizyczne, matematyczne lub chemiczne. Mój film dotyczył własności dwutlenku węgla i bardzo ciekawej zależności. Mianowicie gazy potrafią zachowywać się jak ciecz...

Film z wymiany

Dziś na lekcji obejrzeliśmy film z wymiany między szkolnej Polska- Irlandia.

czwartek, 20 lutego 2014

Montaż filmu - Windows Movie Maker bez tajemnic

   1. Opis

 Każdy wideoamator staje przed podobnymi problemami: jaki kupić sprzęt, jak na planie zorganizować zdjęcia, jak kręcić atrakcyjne ujęcia, a na końcu jak zmontować całość w ciekawy dla widza film. Na początek przychodzi nam z pomocą podstawowe narzędzie do obróbki filmu - Windows Movie Maker. Jest bezpłatny, w większości preinstalowany na komputerach z tymże systemem ( jego odpowiednikiem, bardziej zaawansowanym, w komputerach Mac jest iMovie).  Można go także pobrać z witryny Microsoftu. 


     2. Zapoznanie z programem

   Tak wygląda obecna wersja Windows Movie Makera (w skrócie WMM). Po lewej stronie znajduje się czarny prostokąt, w którym później wyświetlać się będzie nasz zedytowany film. Po prawej stronie znajduje się oś czasu. Możemy tu znaleźć nasze klipy, a także napisy, podpisy oraz ścieżkę dźwiękową. U góry znajduje się pasek narzędzi ("wstążka"). W niej możemy szukać takich rzeczy jak przycinanie, kadrowanie, animacje, przejścia itp.


    3. Użytkowanie

 Używanie WMM jest dziecinnie proste. Cały program działa na zasadzie "przeciągnij i upuść". Aby otrzymać więcej opcji wystarczy kliknąć na interesujący nas klip, a następnie na odpowiednie narzędzie. Należy jednak pamiętać, że aby plik mógł być obsługiwany przez większość urządzeń trzeba go zapisać w odpowiednim formacie. I niestety samo kliknięcie "Zapisz" tutaj nie wystarcza. Aby zapisać film należy wejść w zakładkę "Plik", a następnie kliknąć na opcję zapisz film. Później wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami. WMM umożliwia także udostępnianie filmu do internetu (YouTube, Facebook, Filckr) bezpośrednio z programu. Wystarczy wtedy kliknąć w takie oto ikony (patrz niżej) i wprowadzić potrzebne dane. W sumie, "bułka z masłem".