środa, 11 czerwca 2014

Publikacja

     Jesteśmy na etapie, w którym stworzyliśmy własną stronę WWW. Jednak póki co mamy ją jedynie na swoim komputerze i tylko my możemy ją przeglądać. A nie o to na przecież chodzi! Nadszedł zatem czas opublikowania naszej strony sieci Web. Musimy w tym celu poszukać serwera WWW, założyć na nim konto i wysłać nasze pliki.

PUBLIKACJA W CBA.PL



1. CBA
2. Rejestracja
3. Aktywacja poprzez maila
4. Wejście na własną stronę -> kliknięcie na Menadżer plików
5. Logowanie do serwera FTP (admin@nazwakonta.cba.pl)
6. Przyślij
7. Wybranie WSZYSTKICH plików
8. Zapisanie
9. GOTOWE! 


Hyper Text Markup Language

1. HTML
2. CSS
3. Microsoft SharePoint Designer

 1.HTML
     Jest to hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych. Pozwala opisać strukturę informacji zawartych wewnątrz strony internetowej, nadając znaczenie poszczególnym fragmentom tekstu – formując hiperłącza, akapity, nagłówki, listy – oraz osadza w tekście dokumentu obiekty plikowe np. multimedia bądź elementy baz danych np. interaktywne formularze danych. HTML umożliwia określenie wyglądu dokumentu w przeglądarce internetowej. Do szczegółowego opisu formatowania akapitów, nagłówków, użytych czcionek i kolorów, zalecane jest wykorzystywanie kaskadowych arkuszy stylów.
     W składni HTML wykorzystuje się pary znaczników umieszczone w nawiasach ostrokątnych, np. <title> i </title> lub <h1> i </h1>. HTML pozwala również na osadzanie ciągów instrukcji języków skryptowych, umieszczonych pomiędzy znacznikami <script> i </script> Należy nadmienić, że HTML, będąc językiem znaczników, nie jest zaliczany do języków programowania – w jego składni nie przewidziano wyrażeń obliczeniowych, warunkowych czy iteracyjnych. Ważną cechą HTML-a, która przyczyniła się do popularności systemu WWW oraz Internetu, jest niezależność od systemu operacyjnego i wykorzystywanego sprzętu komputerowego.



2. CSS
      CSS nazywamy językiem służącym do opisu formy prezentacji (wyświetlania) stron WWW. CSS został opracowany przez organizację W3C w 1996 r. jako potomek języka DSSSL przeznaczony do używania w połączeniu z SGML-em. Pierwszy szkic CSS zaproponował w 1994 r. Håkon Wium Lie. Arkusz stylów CSS to lista dyrektyw (tzw. reguł) ustalających w jaki sposób ma zostać wyświetlana przez przeglądarkę internetową zawartość wybranego elementu (lub elementów) (X)HTML lub XML. Można w ten sposób opisać wszystkie pojęcia odpowiedzialne za prezentację elementów dokumentów internetowych, takie jak rodzina czcionek, kolor tekstu, marginesy, odstęp międzywierszowy lub nawet pozycja danego elementu względem innych elementów bądź okna przeglądarki. Wykorzystanie arkuszy stylów daje znacznie większe możliwości pozycjonowania elementów na stronie, niż oferuje sam (X)HTML. 
     CSS został stworzony w celu odseparowania struktury dokumentu od formy jego prezentacji. Separacja ta zwiększa zakres dostępności witryny, zmniejsza zawiłość dokumentu, ułatwia wprowadzanie zmian w strukturze dokumentu. CSS ułatwia także zmiany w renderowaniu strony w zależności od obsługiwanego medium (ekran, palmtop, dokument w druku, czytnik ekranowy). Stosowanie zewnętrznych arkuszy CSS daje możliwość zmiany wyglądu wielu stron naraz bez ingerowania w sam kod (X)HTML, ponieważ arkusze mogą być wspólne dla wielu dokumentów.


3.Microsoft SharePoint Designer
     Jest to program, podobny do CoreEditora, służący do tworzenia stron WWW. Posiada jednak duże ułatwienie, mianowicie projektowanie graficzne. Dany użytkownik nie musi już uczyć się i próbować zrozumieć prawa rządzące hipertekstem, lecz może tak jak np. w Wordzie, czy Excelu kliknąć "Wstaw tabelę" i gotowe. 
     SharePoint Designer jest następcą programu FrontPage. Jest osobnym programem z rodziny Microsoft Office 2007 oraz Microsoft Office 2010 i nie wchodzi do żadnej z ośmiu wersji pakietu. Program pracuje w trybie graficznym (WYSIWYG), ale daje też dostęp do kodu źródłowego dokumentu, pozwalając redagować kod ręcznie, z użyciem znaczników HTML. Analogicznym projektem Microsoftu do Microsoft Office SharePoint Designer jest Microsoft Expression Web.
     Od dnia 1.04.2009 Microsoft zdecydował się na udostępnienie Microsoft Office SharePoint Designer 2007 bez pobierania opłat, a dla dotychczasowych użytkowników programu udostępnił Microsoft Expression Web za darmo.



.

Zakładanie strony internetowej - Internetowe portfolio - System WIX

1. Tworzenie stron internetowych
2. Elektroniczne portfolio
3. WIX - szybko, ładnie i bezpłatnie



1.Tworzenie stron.

     Obecnie tworzenie stron internetowych jest o wiele, wiele łatwiejsze niż kilkanaście, a nawet kilka lat  temu. Nie musimy już znać języka HTML ani CSS. Najczęściej wystarczy wpisać w wyszukiwarkę terminy takie jak "strona internetowa", "tworzenie" i od razu mamy kilka możliwości do wyboru. Posiadanie w dzisiejszych czasach własnej strony internetowej może nieść za sobą wiele korzyści takich jak autopromocja, łatwiejszy kontakt, wygoda etc. Jednakże istnieje niebezpieczeństwo tworzenia takich baz danych jak np. podawanie swoich adresów, telefonów, miejsca zamieszkania, a także zamieszczania zdjęć. Jak ostatnio usłyszałem, jeszcze kilka lat temu tworzenie nieprzymusowych baz danych było nie do pomyślenia i nie sądzono by  kiedykolwiek ludzie mieli zamiar tak się upubliczniać. Dziś wystarczy odwiedzić takie portale społecznościowe jak Facebook, Tweeter, czy Google+ i już można tworzyć portret zarówno fizyczny jak i psychologiczny danego użytkownika. Powinno się uważać co się wrzuca do sieci i przewidywać skutki.



2. Elektroniczne portfolio

     Portfolio to teczka (także w sensie dosłownym lub np. segregator) z przykładowymi pracami artysty, a w szerszym znaczeniu prezentacja dokonań danej osoby lub firmy. Może występować także w formie CV. Elektroniczne portfolio jest więc zbiorem tych dokonań przedstawionych jednak w postaci strony WWW. Takie internetowe portfolio powinno być eleganckie, przejrzyste oraz przyciągać wzrok (w granicach stosowności) .



3. WIX

     WIX to jeden ze wcześniej wspomnianych systemów do tworzenia stron internetowych. Można na nim się zalogować przez Facebooka, Google+, a także tradycyjnie przez maila. Użytkownik posiada gotowe szablony, które może dowolnie personalizować, zmieniając kolory, układ, dodając obrazki, filmy, pliki muzyczne tak, by dana strona wyglądała jak najbardziej profesjonalnie i była po prostu atrakcyjna. Obecnie modnym stylem jest minimalizm. Z mojego punktu widzenia rozpoczął się on od reintrodukcji mobilnego systemu Windows, w którym zrezygnowano z dokładnego odwzorowywania przycisków (cienie, faktury, efekt 3D etc) na rzecz "spłaszczonego", zsymbolizowanego i bardzo, bardzo uproszczonego wyglądu jedynie konturów na tle kwadratowych kafelek. Wyraźnie widzimy, że w tym kierunku poszła (i idzie) też firma Apple wypuszczając na rynek nowy iOS7, OS X Yosemite, a także koncern Google (spłaszczenie logo Google, YouTube). Tak samo możemy zaobserwować ten trend na stronach trochę bardziej oddzielonych od technologii (Facebook, Twiteer, ale i Onet, Interia). Osobiście podoba mi się ten styl. Jest łatwy do odtworzenia, łatwo zapamiętać przykładowe logo, wszystko jest czyste, przejrzyste i estetyczne. 










Trend o którym wcześniej wspomniałem możemy zauważyć nawet w reklamie hipermarketów Tesco. Wystarczy zwrócić uwagę na sposób przedstawienia tekstu.